Wieś Blichowo w XV i XVI w. należała do Blichowskich herbu Prus II. Parafia została tu erygowana prawdopodobnie w I poł. XIV w. Pierwsza wzmianka pochodzi z 1441 r. W XVI w. we wsi istniał drewniany kościół pod wezwaniem św. Anny, do którego dobudowano drewnianą kaplicę, rozebraną ok. 1590 r. Świątynia przetrwała prawdopodobnie do początku XVIII w. W latach 1725-1728 kościół został gruntownie przebudowany lub wybudowany na nowo, staraniem proboszcza ks. Wawrzyńca Żywickiego, z fundacji Marianny ze Skarbków i Andrzeja Zaborowskiego, podstolego łomżyńskiego.
Znajdowały się w nim cztery ołtarze. Gruntowne remonty przeprowadzono m.in. w r. 1805 i 1870 oraz po wojnie. W 1882 r. Ernest H. Biernacki wykonał w świątyni siedmiogłosowe organy o trakturze mechanicznej. W latach 1935-1936 miała miejsce rozbudowa kościoła według projektu Stanisława i Tadeusza Jakimowiczów z 1933 r. Przedłużono wówczas nawę, jej przykrycie i prezbiterium otrzymało wspólną kolebkę. Polichromię wykonał i zaprojektował po 1946 r. Władysław Drapiewski.
Kościół jest orientowany, drewniany, o konstrukcji zrębowej, oszalowany, na otynkowanej podmurówce. W jego wnętrzu, w prezbiterium znajduje się ołtarz główny św. Jana Nepomucena z XVII/XVIII w. i obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej z 1882 r., na zasuwie św. Anna nauczająca Maryję z 1912 r. oraz późnobarokowa ambona z 1ćw. XVIII wieku. Ponadto w kościele usytuowane są ołtarze boczne: św. Józefa i św. Barbary z 1 ćw. XVIII w., który prawdopodobnie został przeniesiony z kościoła w Łubkach (omówiony w niniejszej dokumentacji); ołtarz Ukrzyżowania z krucyfiksem z XVII w., późnobarokowa chrzcielnica z XVIII w.
Celem konserwacji i restauracji nastawy było powstrzymanie procesów degradacji i destrukcji obiektu oraz rekonstrukcja zniszczonych elementów poprzez rzeźbiarskie odtworzenie utraconych form oraz rekonstrukcja warstwy malarskiej oraz złoceń i srebrzeń, a co za tym idzie przywrócenie wartości estetycznych i historycznych obiektu.
W ramach prac przeprowadzono:
- demontaż nastawy ołtarzowej i transport do pracowni konserwatorskiej w Toruniu ,
- badania odkrywkowe w celu ustalenia warstw wtórnych,
- usunięcie przemalowań metodą chemiczną,
- odtworzenie odłamanych i zdegradowanych fragmentów ornamentów, wzmocnienie połączeń oraz scalenie ułamanych elementów,
- odtworzenie brakujących elementów konstrukcyjnych,